Americká společnost American Superconductor dosáhla vynikajícího úspěchu, když se ji podařilo uvést na trh supravodivý vodič dlouhý sto metrů. Tvoří jej 4 mm široká páska z niklové slitiny, kterou pokrývá směsný oxidu ytria, baria a mědi. Při chlazení kapalným dusíkem jim může protékat proud až 140 A, což je přibližně 150 x více než běžným měděným vodičem stejného průřezu. 3000 metrů již bylo expedováno zákazníkům a prodej dalších 10.000 metrů se očekává do konce roku 2007. Zhotovení vodičů dlouhých a tenkých tvarů, tedy takových, které vypadají jako běžné dráty, je v případě supravodivých materiálů velmi komplikované. Standardní vodiče se dělají z kovů, které jsou tažné a kujné, dají se válcovat a vůbec se mechanicky dobře zpracovávají. Oproti tomu vysokoteplotní supravodivé materiály (vysokoteplotní v tomto případě znamená tak asi 100 K) z nejrůznějších oxidů svými vlastnostmi připomínají spíše keramiku, jejíž tvarování je obtížné. V American Semiconductors to vyřešili tak, že jednotlivá zrnka materiálu spolu na podložce velmi přesně lícují. Pro úplnost dodejme, že jde o druhý pokus uvést supravodivé vodiče na trh. První pokus se nevydařil kvůli příliš vysoké ceně produktu.
Pokroucené amidy

Amidové vazby jsou v chemii i biologii zcela běžné a v acyklických sloučeninách jsou většinou planární. Avšak v bicyklických laktamech jsou to vazby zkroucené, což ovlivňuje jejich stabilitu a reaktivitu. Když v roce 1938 profesor Rudolf Lukeš popsal struktruru 2-chinuklidonu, podnítil tím zájem řady chemiků o strukturu a syntézu například chininu a později i penicilinu. Následovalo šedesát let více méně neúspěšných pokusů o syntézu látek se „zkroucenou” amidovou vazbou, až nyní se v Kalifornii podařilo zavést novou metodu vycházející z reakcí, při nichž se uvolňuje molekulární dusík a tím se pohání syntéza deformovaného bicyklického jádra. Předpokládá se, že tyto reakce povedou i k lepšímu pochopení vlastností amidovývh vazeb.
Příprava na chemický útok

Přestože chemické zbraně použili teroristé zatím pouze jednou ve srovnání se stovkami, možná tisícovkami dalších útoků v celém světě, kdy sáhli po klasické trhavině, v New Yorku možnost chemického útoku nepodceňují. Vědci pracují na počítačovém modelu, který by popsal proudění vzduchu po městě. Za tím účelem provádějí v rámci Urban Disersion Project i praktické experimenty. Na několika lokalitách středního Manhattanu, konkrétně poblíž Rockefeller Center, na Times Square a ve stanici metra na rohu 50.ulice a Broadwaye, vypouštějí do vzduchu hexafluorid sírový a nižší perfluorované uhlovodíky, tedy neškodné plyny bez barvy a zápachu. Jejich pohyb po městě pak sledují pomocí 180 stacionárních detektorů a šesti pohyblivých instalovaných v dodávkových automobilech. Podrobné údaje o skutečném proudění vzduchu na úrovni jednotlivých ulic mohou být velmi důležité v případě teroristického útoku otravnými plyny, protože umožní mnohem lepší řízení záchranných prací.
Podrobnější rozbor možností teroristického útoku chemickými zbraněmi najdeme zde.
Pohled do válce spalovacího motoru
Vědci z Argonne National Laboratory jsou pomocí rentgenových paprsků schopni přesně lsedovat průběhem hoření uvnitř válce spalovacího motoru. Nejprve zkoumali hoření nafty ve válci vznětového motory a nyní se vrhli na vodík, konkrétně na jednoválcový vodíkový motor s přímým vstřikem vyrobený ve Ford Motor Comp. Jejich snímky ukazují značné oscilace, což pozorovali i u dieselova motoru.
Video s nahrávkou hoření vodíku uvnitř válce spustíte zde.